TİKA Üsküp’te 3 Ecdat Yadigarını Ayağa Kaldırıyor

TİKA Üsküp’te 3 Ecdat Yadigarını Ayağa Kaldırıyor

Türkiye Dışındaki Tek Sultan Camii TİKA’ya Emanet

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA’nın Restorasyonlarına devam ettiği camilerde, TİKA Uskup Koordinatörü Aytekin Ayden ve teknik kadro ile birlikte mahallinde incelemelerde bulundu ve değerlendirme toplantıları gerçekleştirdi.

Statik ve Yapısal Güçlendirme Uzmanı Prof. Dr. Predrag Gavriloviç, Milli Konservasyon Restorasyon Yüksek Mimarı Dr. Tsvetanka Hadzipetsova ile inşaat ve kontrol firmalarının iştirak ettiği toplantılarda; planlanan faaliyetlerin gerçekleşme takvimleri ve sorunlar çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Hüseyin Şah Camii Restorasyonu Tamamlandı

Makedonya’nın Üsküp şehrinde, Saray Belediyesi sınırları içinde bulunan Hüseyin Şah Camii ve Türbesinin Restorasyonu TİKA tarafından tamamlandı.

Kitabesine göre 1553-54 yıllarında Karlı İli Sancak Beyi Hüseyin Şah tarafından yaptırılan Cami, kare planlı, tek kubbeyle örtülü harimi, tek şerefeli minaresi ve önündeki son cemaat yeri kuruluşu ile klasik tarzda inşa edilmiş Osmanlı mimari üslubunun Kuzey Makedonya’daki önemli örneklerinden birini temsil etmektedir. Caminin haziresinde, Hüseyin Şah’ın 1632 yılında vefat eden oğlu Ali Bey’in silindir biçiminde, kavuksuz ve çok sade mezar taşı bulunmaktadır.

Türkiye Dışındaki Tek Sultan Camii Yıl Sonunda Tamamlanacak

Restorasyonu TİKA tarafından devam ettirilen Sultan Murad ve Alaca Camilerinde sona yaklaşıldı.

Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murad tarafından 1436 yılında inşa edilmiş olan Sultan Murad Camisi, Türkiye toprakları dışında olup varlığını sürdüren ibadete açık tek “sultan camisidir”. Cami Üsküp’e hakim bir tepededir.

Alaca Camii ise, İshak Bey tarafından 842 (1438-39) yılında yaptırıldı. Caminin vakfiyesi ise 848 (1444-45) yılında tanzim edilmiştir.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may also like

Büyükelçi Sakar Jashari ailesini ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, bugün Ramazan