Çavuşoğlu: Teröristlerin Kosova Eğitimine Sızmasına İzin Verilmemeli

Çavuşoğlu: Teröristlerin Kosova Eğitimine Sızmasına İzin Verilmemeli

Arnavutluk ziyareti ardından bugün akşam saatlerinde Kosova’ya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilk görüşmesini Kosovalı mevkidaşı Behgjet Pacolli ile gerçekleştirdi. Bu görüşme ardından iki ülke diplomasi şefleri ortak basın toplantısı düzenledi.

Tarihi arkadaşı dediği Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Pacolli, Türkiye’nin Kosova’yı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Pacolli, Kosova’nın entegrasyon zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu, Türkiye’nin ise bu konuda Kosova’nın yanında olacağını söyledi.

“Türkiye, Priştine – Belgrad diyalogu ile ilgili her türlü soru ve taleplerde bize yardım etmeye hazır.” diyen Pacolli, ekonomi sektöründen de söz ettiklerini ve Kosova’ya yatırımlarla devam etmelerine çağrı yaptığını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise konuşmasına “Bugün dost ve kardeş Kosova’yı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyuyorum” sözleriyle başladı.

“Tarihi bağlarımız olan Kosova halkına ve Kosova’ya olan desteğimizi bir kez daha vurguladık. Kosova’nın bğımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği bizim için esastır ve Kosova’nın daha fazla ülke tarafından tanınması için kampanyamızı sürdürüyoruz, özellikle bağımsızlığını tanımamış ülkelerle görüşmemizde bunu mutlaka gündeme getiriyoruz” diyen Çavuşoğlu, aynı zamanda Kosova’nın uluslararası topluma entegrasyonunun çok önemli olduğunu, bu konuda birlikte çalıştıklarını, İnterpol üyeliği için de aynı gayreti gösterdiklerini açıkladı.

Çavuşoğlu, “Diğer taraftan Priştine-Belgrat diyalog sürecini de güçlü bir şekilde destekliyoruz, bu bölgenin istikrarı için önemi büyüktür ve her iki tarafa dostane düşüncelerimizi bu anlamda iletiyoruz” dedi.

Kosova ve Türkiye arasında ekonomi işbirliğinden de konuşan Çavuşoğlu, Kosova’da Türk firmalarının yatırım miktarının arttığını, bu partnerliğin devam edeceğini ve Serbest Ticaret Anlaşmasının onaylanmasıyla ticaret işbirliğinin hacminin de artacağını belirtti.

Kosova’da eğitim alanında kalkınma alanında işbirliğinin devam edeceğini söyleyen Türkiye Dışişleri Bakanı, TİKA’nın günümüze kadar 600’den fazla projeyi hayata geçirdiği ve bu projelerin toplam değerinin 100 milyon Avronun üzerinde olduğunu, bundan sonra da TİKA’nın her alanda projeleri gerçekleştireceğini ileri sürdü.

Eğitim alanına da konuşmasında değinen Çavuşoğlu, Maarif Vakfının Kosova’da okullar açmak istediğini ve Kosova yönetiminin devredeceği okulları devralmaya hazır olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Biz, eğitimimizi, çocuklarımızı teröristlere teslim etmeyelim. FETÖ bir terör örgütüdür. Türkiye’de darbe girişiminde bulunmuştur. FETÖ Türkiye’de 251 insanımızı acımasızca öldürmüştür. F16’larla bombaladılar, tankları insanların üstüne sürdüler. Bunu Türkiye’de yapan teröristler, Kosova’da da aynı şeyleri yapabilir. Bunu eğitim kurumlarını kullanarak yapıyorlar. Dolaysıyla bunların eğitim kurumlarına sızmalarına müsaade etmemek lazım. Elbette kardeş Kosova’dan burada Türkiye’de darbe yapmış kişileri barındırmasını istemeyiz. Bunları bize iade etmelerini bekleriz” şeklinde konuştu.

Türkiye kadar Kosova’nın da güvenliğinin çok önemli olduğunu belirten Çavuşoğlu, Kosova’ya karşı herhangi bir yasa dışı faaliyetlerde bulunan bir kimseyi Türkiye’de barındırmayacaklarını, aksine Kosova’ya teslim edeceklerini, dolaysıyla bu konudaki işbirliğnin daha güçlü olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Kosova ziyareti kapsamında Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün aynı zamanda Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile de temaslarda bulundu. Yarın ise Başbakan Ramush Haradinaj ile gerçekleştireceği görüşmesi ardından Çavuşoğlu Prizren’e geçecek.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may also like

Büyükelçi Sakar Jashari ailesini ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, bugün Ramazan