KOSOVA -TÜRKİYE TİCARET ODASI 10. YILINI KUTLADI

KOSOVA -TÜRKİYE TİCARET ODASI 10. YILINI KUTLADI

Türkiye ile Kosova arasındaki ekonomik ilİŞkilerin sağlam temeller üzerinde yükselmesinde ve Türk yatırımları vasıtasıyla Kosova’ya istihdam ve ekonomik kalkınma desteği sunulmasında önemli vazifeler üstlenen Kosova Türkiye Ticaret Odası’nın (KTTO)  10’nuncu yılı kutlandı.

Bu vesilesiyle düzenlenen resepsiyonda KTTO’nun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi konusunda önemli bir görev üstlendiği vurgulandı.

Kosova ile bu ülkedeki Türk kurum ile kuruluş temsilcileri ve Kosova’nın iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı resepsiyonda konuşan KTTO’nun yeni seçilen Başkanı Abdurrahman Balkız ,Ticaret Odalarının ana misyonu ticareti geliştirmek, işbirliğini artırmak olduğunu belirtti.  Yüklendikleri diğer misyonların en önemlisinin,  Kosova’yı Avrupa Birliği (AB) süreçleri içerisinde başarıyla temsil etmek olduğunu hatırlatan Balkız,  aynı zamanda bütün Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile işbirliğini artırmayı da amaç edindiklerini kaydeden KTTO’nun yeni başkanı balkız, “ yakında vize liberizasyonu olacak. Tüm işletmelerin olduğu gibi bizim de kaygımız kalifiyeli işgücünün buradan gitmesidir. KTTO olarak buradaki istihdam şartlarının iyileştirilmesi için özel bir çaba göstermek. Aslında Kosova’yı çekim merkezi haline getirmek. İki ülke ilişkileri yanında bölge ülkelerinin de bu sürece dahil edilmesini sağlamak. Bunu tek başımıza yapmak mümkün değil. Dolayısıyla bugüne kadar gerek Büyükelçiliğimizden gerek Kosova’nın  tüm kurumlarından aldığımız desteğin devam edeceğini umuyoruz “ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye olarak , dost ülke Kosova’nın her alanda kalkınmasına önem veriyor ve güçlü destek sunduklarını belirtti. Büyükelçilik başta olmak üzere, Kosova’da faaliyet gösteren tüm kurumlarıyla, Kosova kurumları ve halkının yanında olmaya gayret gösterdiklerini kaydeden Büyükelçi Kılıç, “ ülkelerimiz arasındaki ekomnomik ilişkilerin güçlenmesinin , Kosova’nın kalkınmasına ve Kosova halkının refahının artmasına  katkı sağlayacağına inanıyoruz. Özel sektörümüz tarafından tarafından yapılan yatırımları , kosova’nın geleceğine yapılan yatırımlar olarak görüyoruz” dedi.

Kosova ile türkiye arasındaki ekonomik ilşikilerin sağlam temellere dayandığını ve hem ticaret haciminin, hem de Kosova’daki Türk yatırımlarının her alanda güçlenmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Büyükelçi Kılıç, “Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılında, Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden olan Türkiye’nin güçlü siyasi desteğiyle kurulan KTTO, kurulduğu günden bu yana Türk yatırımlarını kosova’ya çekme ve ticaret hacmini artırma hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerledi” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 390 milyon Euro toplam yatırımları ile Türkiye’nin bugün Kosova’da en büyük 3’üncü yabancı yatırımcı konumunda olduğuna işarete eden Büyükelçi Kıvılcım kılıç, “Burada bulunan Türk şirketleri 10 binden fazla Kosovalı’ya istihdam sağlıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 300 milyon Euroya ulşamış durumda. Ticaret ve yatırım rakamlarımızın artırılmasında önemli bir vasıta teşkil edecek olan serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlülük sürecinin hızlandırılması için önümüzdeki dönemde KTTO ile birlikte çalışmalarımızı ve temaslarımızı hızlandıracağız. Ticaret hacmimizi önümüzdeki 10 yıl içerisinde 500 milyon euro’ya çıkratmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Resepsiyon öncesinde toplanan KTTO  Yönetim Kurulu,  Abdurrahman Balkız’ı  KTTO’nun yeni başkanı görevine seçti.

About the author

2 Comments

 1. Thanks, it is very informative

 2. Hi! yenitangazetesi.com

  We advance

  Sending your commercial proposal through the Contact us form which can be found on the sites in the contact partition. Feedback forms are filled in by our application and the captcha is solved. The profit of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique raise the chances that your message will be read.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.

  This message is automatically generated to use our contacts for communication.

  Contact us.
  Telegram – @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  Email – FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp – +44 7598 509161

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may also like

Büyükelçi Sakar Jashari ailesini ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, bugün Ramazan