Sırbistan, Kosova’yı Tanıması Karşılığında Kuzeyi İstiyor

Sırbistan, Kosova’yı Tanıması Karşılığında Kuzeyi İstiyor

Mesto: Beograd Datum: 01.03.2017 Dogadjaj: POLITIKA - izjava za novinare lidera Liberalno demokratske partije (LDP) Èedomira Jovanoviæa u Skupštini Srbije Licnosti: Èedomir Jovanoviæ

Sırbistan Liberal Demokratik Partisi Başkanı Çedomir Jovanoviç,  resmi olmamasına rağmen Belgrat’ın Kosova’nın tanınması karşılığında Kuzeyi almak istediğini söyledi.

“Kosova–Sırbistan ilişkilerinin geleceği nedir” konulu panelde Jovanoviç, Belgrat’ın aleni olarak kuzeyi almakla ilgili istemini açıklayamadığını belirtti. Jovanoviç’e göre, iki ülke arasında diyalog söz konusu olunca son zamanlarda konuşmalar değişti.

Jovanoviç,“Bundan diyalog da etkilendi. Konuşmaların değiştiğini görüyorum. Toplum gerçeği anlamakta yetenekli değil. Konuşmalar değişti, Cumhurbaşkanı için Thaçi ile görüştüğünü söylemesi artık sorun değil, kişiler esasınca ilişkilere inanmıyorum. Bu, Kosova için tehdittir”şeklinde konuştu.

Jovanoviç, aynı zamanda   Kosovalı karatecilerin Sırbistan’a girmesinbi engelleyen Belgrat’ı da suçladı.

Sırp yetkilisi,“Biz Kosova’yla görüşüyoruz, fakat karateciler Sırbistan’a giremez. Sırbistan’ın Şeşelj’i kabul etmesi sorundur. Etrafımda gördüklerimden mutlu değilim. Biz kendimiz ilişkilerimizi kurmalıyız. Her nesil savaş nesiliydi, barış fikrimizin olması ve anlaşmazlıkları çözmemiz gerekir” dedi.

Jovanoviç konuşmasında aynı zamanda Kosova ve Sırbistan’ın görüşmelere devam etmesi ve sorunları çözmesi gereğine de vurgu yaptı.

Jovanoviç,  Kosova bağımsızlığını tanıdığını söyleyen nadir Sırp siyasetçilerinden biridir.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may also like

Büyükelçi Sakar Jashari ailesini ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, bugün Ramazan