Uluslararası “Prishtina 2018” Fuarı Bugün Açıldı

Uluslararası “Prishtina 2018” Fuarı Bugün Açıldı

Uluslararası “Prishtina 2018” fuarı bugün (18.04.2018) açıldı. Fuara ülkemiz ve bölgeden 170 işletme katılmaktadır.

Fuarın açılışında yaptığı konuşmada Kosova İktisat Odası Başkanı  Safet Gërxhaliu, siyasi ajandaların  Kosova ekonomisini gölgelemesine karşın bu tür etkinliklerin ekonomi değerler tanıtımında Priştine’yi Balkanlar başkenti yaptığını söyledi.

“Ülke,  bölge ve daha geniş çapta büyük şirketlerin katılımları bu fuarı daha da özel kılmaktadır. Bugün buradan yansıyan bu resim, dünya ülkelerindeki tanıtımlarla ilgili bin sözden daha fazlasını ifade etmektedir. Bundandır bugün bir entegrasyon değerini tanıtmış oluyoruz.” dedi diğerleri arasında Gërxhaliu.

Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj ise güçlü bir ekonomiye sahip bir toplumun kurulması, AB entegrasyonu ile bağlantılı olacak Hükümet’in önceliğini teşkil edeceğini ifade etti.

“Bu fuar, Avrupa Komisyonu raporunun yayımlanmasıyla ilgili önemli bir tarihe denk gelmektedir. Ülkemiz adına diğer önemli bir gelişmeyi, Dünya Bankası’nın Kosova’nın 4.8%  oranında ekonomi büyüme kaydettiği raporu da teşkil etmektedir. Bu fuara AB ve bu birlik dışında katılımcıların da katılmalarını diliyoruz. Bu yılki fuara 170 işletme katılmaktadır gelecek yıl ise katılımcılar sayısının artmasını bekliyoruz.”diye belirtti Hoxha.

Ticaret ve Sanayi Bakanı Bajram Hasani bugünkü fuarın işletmelerin tanıtımı için iyi bir fırsatı teşkil ettiğini kaydetti ve Kosova ekonomisinin yalnız bu şekilde gelişeceğine göre bu imkandan faydalanmaları için şirketlere çağrıda bulundu.

Fuara katılan 170 şirket arasında Sırbistan’dan 70 ve Arnavutluk’tan 1 şirket yer alıyor. Fuarın açılışında hazır bulunanlar arasında İtalya ve Arnavutluk’un Priştine büyükelçileri Piero Cristoforo Sardi ve Qemal Minxhozi yanısıra Sırbistan İktisat Odası Başkanı Marko Cadez de katıldı.

Kosova fuarlarına katılmak için Arnavutluk şirketlerinin çıkarından olduğunu ifade eden Arnavutluk Büyükelçisi Minxhozi, hatta fuarla ilgili bu ülkenin şirketlerini bilgilendirmediğine göre gerekli bir örgütleme yapmadığından dolayı Kosova İktisat Odasını suçladı.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may also like

Büyükelçi Sakar Jashari ailesini ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, bugün Ramazan